Rychlé informaceTiskové zprávy2014

Program adresného zvaní na screeningová vyšetření vybraných nádorových onemocnění

Autor: 
Číslo:
 
Region:
 Česká republika
Rok:
 2014
Souhrn:

V lednu 2014 byl v České republice zahájen program adresného zvaní na preventivní vyšetření na vybrané zhoubné novotvary.

Na zhoubný novotvar prsu zemřelo v roce 2012 v České republice 1 678 žen, 3 720 mužů a žen zemřelo na zhoubný novotvar kolorekta a na zhoubný novotvar děložního hrdla ve stejném roce zemřelo 357 žen. Velké části těchto úmrtí by bylo možno předejít včasným odhalením onkologického onemocnění v časnějších stádiích, kdy je možné tato onemocnění úspěšné léčit.

Více informací o epidemiologii zhoubných novotvarů nabízí publikace Novotvary (viz http://www.uzis.cz/category/tematicke-rady/zdravotnicka-statistika/novotvary) nebo portál SVOD (http://www.svod.cz).

Přestože dlouhodobě v České republice fungují screeningové programy vyšetření na novotvary prsu (mamografický screening, více na http://www.mamo.cz), novotvary kolorekta (více na http://www.kolorektum.cz) i novotvary děložního čípku (více na http://www.cervix.cz), problémem je relativně nízká účast pacientů. Tento fakt kritizovala i zpráva OECD Health Policy Studies - Cancer Care: Assuring Quality to Improve Survival (http://www.uzis.cz/rychle-informace/tiskova-zprava-vydani-publikace-oecd-health-policy-studies-cancer-care-assuring-quality-improve-surv).

V programu adresného zvaní zjišťují zdravotní pojišťovny z vykázané péče svých klientů, zda v poslední době navštívili screeningové vyšetření. Pokud ne a jsou ve cílové věkové skupině, je jim zasílán dopis s informacemi a doporučením k podstoupení screeningového vyšetření. Občan s touto pozvánkou navštíví svého praktického lékaře nebo praktického gynekologa a podstoupí vyšetření nebo je zaslán s poukazem na vyšetření na odborné pracoviště.

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.

Informace prezentované v jiných formátech

Na tomto webu jsou elektronické dokumenty dostupné v jiné než textové či hypertextové podobě. Odkazy vedoucí na tyto dokumenty jsou v textu vyznačeny příslušnou ikonou upozorňující na jiný obsah cílového odkazu. Dokumenty se vyskytují v těchto formátech:

Stáhnout Adobe Reader

K prohlížení elektronických dokumentů ve formátu PDF je nutné mít nainstalovaný ve vlastním počítači prohlížeč Adobe Reader, verze 8.0 a vyšší. Při používání starších prohlížečů nezaručujeme plnou funkčnost elektronických dokumentů. Nainstalujte si proto, prosím, potřebný prohlížeč. Novější verze si můžete stáhnout na této internetové adrese. Při prohlížení elektronických dokumentů Vám doporučujeme si vybraný soubor na svůj disk nejdříve stáhnout a potom teprve prohlížet. Pouze tituly o velikosti do 0.5 MB jsou vhodné k prohlédnutí přímo na našich stránkách. Z tohoto důvodů je u všech zveřejněných elektronických dokumentů uvedena jejich velikost v MB.

K zobrazení dokumentů s koncovkami DOC, XLS, PPT potřebujete mít nainstalovaný produkt Microsoft Office. Pokud jej však nevlastníte, stáhněte si k těmto produktům řady Office volně dostupné prohlížeče.

Stáhnout program na dekomprimaci ZIP

Některé dokumenty mohou být z důvodu velikosti komprimovány ve formátu ZIP. Na internetu je velké množství programů, které dokážou tento formát dekomprimovat.

Dokumenty ve formátu RTF

RTF dokáže zobrazit a editovat většina běžně používaných textových editorů.