Spolupráce s WHO
WHO (Světová zdravotnická organizace) je nezávislá mezinárodní organizace působící v rámci Spojených národů (OSN). Koordinuje a řídí mezinárodní zdravotnickou činnost, dále se soustředí na organizaci celosvětových programů pro kontrolu, prevenci a odstranění nemocí a epidemií a celkové zlepšení kvality života populace.
WHO se člení na regionální úřadovny, v rámci celkem 6 regionálních úřadoven ČR spadá pod regionální úřadovnu v Kodani (WHO/EURO), na národní úrovni pak působí Kancelář WHO v České republice .
Politika a cíle WHO byly vymezeny strategií Health For All, v rámci Evropy pak byla koncem 90. let 20. století přijata strategie Zdraví 21. V současné době se připravuje nová Evropská politická strategie Zdraví 2020 (Health 2020).
Aktivity WHO v oblasti zdravotnické statistiky:
- Hlavní informační portál WHO Global Health Observatory (GHO) nabízí přístup k datům a analýzám klíčových zdravotních témat.
- Stěžejní publikací WHO je každoročně vydávaná Světová zpráva o zdraví (The World Health Report). Publikace kombinuje hodnocení globálního zdraví, statistik jednotlivých zemí a pohled na určité specifické téma (př. primární péče, systémy financování). Jejím hlavním cílem je poskytnout informace zemím, dárcovským a mezinárodním organizacím a tím napomoci při plánování a tvorbě zdravotní politiky a dalších aktivitách.
- Statistiky WHO prezentuje prostřednictvím celé řady databází, jak s celosvětovým, tak s regionálním pokrytím. Databáze produkované Evropskou WHO úřadovnou pokrývají statistiky:
- Vedle statistických databází jsou však dostupné také přehledy národních politik např. ve vztahu ke kontrole tabáku, prevence úrazů a násilí nebo podpoře fyzické aktivity
- Jednou z klíčových činností WHO je také vydávání a spravování klasifikací souvisejících se zdravím v rámci tzv. WHO Family of International Classifications . Mezi základní klasifikace této skupiny patří:
- International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD) / Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN), v současné době platná ve své 10. revizi s připravovanou 11. revizí (nyní dostupná v Beta verzi).
- International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) / Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví (MKF)
- International Classification of Health Interventions (ICHI) / Mezinárodní klasifikace výkonů v lékařství
Spolupráce s ÚZIS ČR:
- ÚZIS ČR dlouhodobě spolupracuje s WHO, a to jak s regionální úřadovnou v Kodani (WHO/EURO), tak s centrálou v Ženevě (WHO HQ).
- Jeden z hlavních úkolů je pravidelné poskytování údajů za Českou republiku do WHO/EURO do databáze European Health for All Database (HFA-DB) v rámci programu „Zdraví pro všechny v 21. století (Zdraví 21)“. Tato databáze je hlavním zdrojem dat WHO/EURO pro mezinárodní srovnání.
- ÚZIS ČR rovněž každoročně připravuje a zasílá data za hospitalizace do databáze European Hospital Morbidity Database (HMDB).
- V rámci spolupráce týkající se Mezinárodní klasifikace nemocí hraje ÚZIS v ČR klíčovou roli, neboť je pověřen překladem MKN a její distribucí. Od roku 1996, kdy začalo WHO vydávat průběžné změny do klasifikace, se ÚZIS věnuje jejich zapracovávání. ÚZIS ČR je zároveň správcem číselníků souvisejících s klasifikací.
- Další spolupráce probíhá v oblasti údržby a rozvoje prezentačních programů zdravotnických ukazatelů , vyvinutých WHO (Data Presentation System, Instant Atlas).
Důležité odkazy
WHO - Světová zdravotnická organizace

MKN-10 online prezentace

Oficiální webový portál české aktualizované druhé verze Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů MKN-10 s interaktivní elektronickou verzí I. dílu (Tabelární seznam) ve formátu HTML.
ICD-10 International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems
MKN-10 Mezinárodní klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů, publikovaná WHO, poslední aktualizovaná verze (v angličtině) - online prezentace