Časný záchyt hepatitidy C u osob užívajících drogy injekčně

Předmětem projektu je příprava a otestování možností a způsobů zavedení časného záchytu hepatitidy typu C u injekčních uživatelů drog a jejich zařazení do systému zdravotní péče. Toho bude dosaženo ve spolupráci s přibližně 25 nízkoprahovými programy (kontaktní centra a terénní programy) a 20 klinickými centry prostřednictvím tří klíčových aktivit. Výsledkem projektu bude návrh na zavedení jednotného systému péče o injekční uživatele drog s vysokým rizikem hepatitidy typu C v ČR na zdravotně sociálním pomezí.


 Evropský sociální fond – Operační program Zaměstnanost plus
 1. 1. 2023  —  31. 12. 2025
 14 567 520 Kč

Cíl projektu

Globálním cílem projektu je snížení výskytu virové hepatitidy C prostřednictvím časného záchytu aktivního/chronického stádia této nemoci u populace osob užívajících drogy injekčně. Díky časnému záchytu a včasné léčbě dojde k eliminaci dalšího šíření viru hepatitidy C nejen mezi uživateli injekčních drog, ale i k redukci šíření do obecné populace přes tzv. bridging populaci (rodinní příslušníci, sexuální kontakty, zdravotníci apod.).

Klíčové aktivity

KA1: Organizace a metodika

Cílem této klíčové aktivity je organizačně, personálně, metodicky a technicky připravit realizaci pilotního projektu. V rámci aktivity dojde k sestavení plánu realizace pilotního projektu a k zasmluvnění center, kde bude projekt probíhat. Proběhne výběr a zaškolení odborných spolupracovníků pro realizaci pilotního projektu, bude pro ně zajištěno potřebné odborné, materiální a technické zázemí a budou připraveny informační materiály pro cílovou skupinu.

KA2: Pilotní projekt

Hlavním cílem aktivity je ověřit možnost fungování a organizace časného záchytu VHC u definované populace osob, kterou jsou injekční uživatelé drog a jejich epidemiologicky významné kontakty a získat reprezentativní data pro další analýzy. Jedná se o hlavní implementační část pilotního projektu.

Screeningové vyšetření protilátek bude prováděno v programech poskytujících v ČR adiktologické (zdravotní a sociální) služby, konkrétně v cca 25 nízkoprahových programech (kontaktních centrech a terénních programech). V případě pozitivního výsledku protilátkového testu bude proveden rychlý PCR HCV RNA test, který prokazuje přítomnost viru hepatitidy C v krvi.

V případě pozitivity PCR testu bude zajištěna návaznost na pracovišti pro léčbu infekčních onemocnění, jedná se o cca 20 center, která mají v ČR smlouvu se zdravotními pojišťovnami na léčbu VHC moderními přímo působícími antivirotiky. Na těchto klinických pracovištích bude probíhat další vyšetření a nasazení léčby.

KA3: Vyhodnocení a metodická doporučení

Cílem této aktivity je vyhodnotit nasbíraná strukturovaná data z pilotního projektu (KA2), navrhnout případné metodické korekce metodických postupů, analyticky zpracovat data a připravit revizi dokumentů programu screeningu časného záchytu VHC u uživatelů drog. Sběr dat bude probíhat primárně elektronicky (databáze pro sběr dat sdílená, obsluhovaná a naplňovaná daty jak na straně adiktologických kontaktních center, tak na straně klinických center kontaktními pracovníky). Součástí aktivity bude vstupní, průběžná a závěrečná evaluace projektu v rámci které dojde k hodnocení účelnosti realizace pilotního projektu. Celý projekt bude na závěr vyhodnocen.

Výstupy projektu

  • Standardizovaný systém pro elektronické zadávání výsledků vyšetření a dále klinických dat ze sledovacího období
  • Rozbor dosažených výsledků ve smyslu diagnostické prediktivní hodnoty a záchytu onemocnění v rizikové populaci IUD
  • Analýza získaných dat ohledně získaných informací o zdravotním stavu vyšetřených osob a jejich další trajektorii v programu časného záchytu VHC – včetně analýzy potenciálních vlivů daného projektu na běžící program léčby
  • Podrobná analýza navrženého designu programu časného záchytu VHC, včetně rozboru problémů a rizik pro jeho realizaci na národní úrovni
  • Plán doporučení pro program časného záchytu VHC předložený ke schválení příslušnému poradnímu orgánu MZČR pro řízení programů časného záchytu onemocnění
  • Implementační manuál pro program časného záchytu hepatitidy C u osob užívajících drogy injekčně
  • Evaluační zpráva vstupní, průběžná a závěrečná