Časný záchyt malnutrice u onkologických pacientů a osob nad 65 let

Předmětem projektu je odstranění nerovností v přístupu ke zdraví u onkologicky nemocných pacientů před či v průběhu onkologické léčby, identifikací rizika vzniku malnutrice (nedostatečné či nesprávné výživy), což následně umožní zahájení adekvátní nutriční podpory a povede ke zlepšení výsledků onkologické léčby a ke zvýšení kvality života. To bude dosaženo tím, že dojde k nastavením vhodných procesů a mechanismů formou doporučeného postupu, který bude rozšířen na všechna onkologická pracoviště v ČR. Projekt se zaměří i na osoby nad 65 let věku při hospitalizaci s rizikem vzniku malnutrice.


 Evropský sociální fond – Operační program Zaměstnanost plus
 1. 4. 2023  —  31. 3. 2026
 12 985 920 Kč

Cíle projektu

Globálním cílem projektu je předejít malnutrici onkologických pacientů a hospitalizovaných pacientů nad 65 let, neboť tato má výrazný vliv na kvalitu života i efektivitu poskytované onkologické léčby. Cílem projektu je připravit, standardizovat a zavést test na zjištění malnutrice jako standardu ošetřovatelské praxe u pacientů s onkologickou diagnózou a u starších pacientů tak, aby byla včas zahájena adekvátní nutriční intervence, která povede k vyšší toleranci náročné léčby a tím ke zvýšení kvality života.

Klíčové aktivity aktivity

KA1: Organizace a metodika

Cílem této klíčové aktivity je organizačně, personálně, metodicky a technicky připravit realizaci pilotního projektu. V rámci aktivity dojde k sestavení plánu realizace pilotního projektu a k zasmluvnění center, kde bude projekt probíhat. Zajištěni a zaškoleni budou odborní spolupracovníci pro realizaci pilotního projektu, bude pro ně zajištěno potřebné odborné, materiální a technické zázemí a budou připraveny informační materiály pro cílovou skupinu.

KA2: Pilotní projekt – onkologicky nemocní

Hlavním cílem této klíčové aktivity je ověřit možnost fungování a organizace časného záchytu malnutrice u onkologicky nemocných. Pilotní projekt bude probíhat na 5-6 onkologických pracovištích. V každém centru budou zasmluvněni dva lékaři a dva nelékařští zdravotničtí pracovníci. Součástí této klíčové aktivity bude kontrola a vyhodnocení efektu nutriční intervence u pacientů v pilotním testování. Vyšetření rizikových osob bude probíhat formou dvou návštěv, kdy při první návštěvě bude pacientem vyplněn dotazník, dále bude změřena hmotnost a výška pacienta, zhodnoceno BMI pacienta, bude provedena analýza tělesného složení a odběry krve (CB, alb, prealb, CRP, vit. D, příp. další parametry).

Po vyhodnocení, dojde k zhodnocení malnutričního rizika a případně bude doporučena nutriční péče. Při druhé návštěvě (po 4-6 týdnech) bude následovat stejný postup, jako při první návštěvě a dojde k zhodnocení nutriční intervence včetně compliance pacienta. Bude vyhodnocen stav pacienta a v případě. V případě zhoršení dojde ke zhodnocení důvodů možného zhoršení nutričního stavu a tento pacient bude dále sledován a nutričně podporován. Za přibližně 3 měsíce bude pacient znovu pozván a dojde k vyhodnocení nutriční intervence a jejího vlivu na celkový stav.

KA3. Pilotní projekt – malnutrice starší populace

Hlavním cílem této aktivity je ověřit možnost fungování a organizace časného záchytu malnutrice u populace 65 let a starší, kteří jsou přijati k hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení, případně v léčebně pro dlouhodobě nemocné nebo v domovech pro seniory. Tato klíčová aktivita bude probíhat v cca 5 zdravotnických zařízeních. Součástí této klíčové aktivity bude kontrola a vyhodnocení efektu nutriční intervence u pacientů v pilotním testování. Vyšetření rizikových osob bude probíhat formou dvou návštěv, kdy při první návštěvě bude pacientem vyplněn dotazník, dále bude změřena hmotnost a výška pacienta, zhodnoceno BMI pacienta, bude provedena analýza tělesného složení a odběry krve (CB, alb, prealb, CRP, vit. D, příp. další parametry). Po vyhodnocení, dojde k zhodnocení malnutričního rizika a případně bude doporučena nutriční péče. Při druhé návštěvě (po 4-6 týdnech) bude následovat stejný postup, jako při první návštěvě a dojde k zhodnocení nutriční intervence včetně compliance pacienta. Bude vyhodnocen stav pacienta a v případě. V případě zhoršení dojde ke zhodnocení důvodů možného zhoršení nutričního stavu a tento pacient bude dále sledován a nutričně podporován. Za přibližně 3 měsíce bude pacient znovu pozván a dojde k vyhodnocení nutriční intervence a jejího vlivu na celkový stav.

KA4: Vyhodnocení a metodická doporučení

Cílem této aktivity je vyhodnotit nasbíraná strukturovaná data z pilotního projektu (KA2, KA3), navrhnout případné korekce metodických postupů, analyticky zpracovat data a připravit revizi dokumentů pilotního projektu časného záchytu malnutrice u onkologických pacientů a osob nad 65 let. Sběr dat bude probíhat primárně elektronicky. Součástí aktivity bude evaluace projektu, v rámci které, dojde k hodnocení účelnosti realizace pilotního projektu. Celý projekt bude na závěr vyhodnocen.

Součástí vyhodnocení bude podrobná analýza navrženého designu projektu časného záchytu malnutrice, včetně rozboru problémů a rizik jeho realizace na národní úrovni, analýza získaných dat ohledně získaných informací o zdravotním stavu, návrh minimálních požadavků a vyhodnocení nákladovosti celého projektu.

Výstupy projektu

  • Metodika realizace pilotního projektu
  • Metodický materiál o výživě onkologických pacientů 
  • Metodický materiál o výživě starších hospitalizovaných pacientů
  • Analytická zpráva pilotního projektu
  • Implementační manuál pro program časného záchytu malnutrice
  • Evaluační zpráva vstupní, průběžná a závěrečná