KOMODOR – Koncepce pro zajišťování a monitorování kvality (quality assurance frameworks) zdravotních služeb a bezpečnosti pacientů založená na systematické podpoře datově orientovaného a informovaného rozhodování

Vytvořením operativních doporučení (OD) a kontrolou kvality zdravotní péče pomocí v projektu nastavených a sledovaných indikátorů kvality (IK) v rámci vybraných oblastí medicíny bude dosaženo zvýšení bezpečnosti, kvality a rovného přístupu ke zdravotním službám v ČR. Hlavními výstupy projektu bude 80 nových RD a 16 sad IK. Pilotní testování OD a sledování IK přímo přispěje ke konkrétnímu zlepšení poskytovaných zdravotních služeb 400 pacientům, kteří do testování vstoupí.


 Evropský sociální fond – Operační program Zaměstnanost plus
 1. 1. 2023  —  31. 12. 2025
 33 119 760 Kč

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_046/0002016

Cíle projektu

Dostupnost, kvalita a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb v oblastech preventivních výkonů, screeningu, diagnostiky a léčby se v ČR regionálně, mezi poskytovateli i napříč obory liší, a není tak zajištěn zcela rovný přístup občanů k podpoře a ochraně zdraví a zdravotním službám.

Cílem projektu je zvýšení bezpečnosti, kvality a rovného přístupu ke zdravotním službám v ČR, v rámci projektu dojde k:

  1. Vytvoření nástrojů pro informované rozhodování o poskytovaní zdravotní péče v oblastech medicíny s velkou heterogenitou kvality poskytovaných služeb.
  2. Ověření validity vytvořených nástrojů prostřednictvím pilotního ověření vytvořených nástrojů a rychlých doporučení (RD) u vybraných poskytovatelů zdravotních služeb na vzorku populace o minimální velikosti 400 osob. Vyhodnocení postupu dle nově vytvořených RD a měření dopadu užití těchto nástrojů na bezpečnost a kvalitu péče.
  3. Zavedení nástrojů pro standardizaci a měření poskytované zdravotní služby do praxe poskytovatelů zdravotních služeb, což bude podpořeno návrhem adaptace úhradových mechanismů a integrací systému DRG-CZ.

Klíčové aktivity

KA1: Tvorba operativních doporučení (OD) a indikátorů kvality (IK) pro rozhodování v oblasti zdravotní péče

Cílem této klíčové aktivity je vytvoření OD a IK pro rozhodování o poskytované službě v oblasti prevence, screeningu, diagnostiky a léčby, které zaručí dodržení rovného přístupu a jednotnou kvalitu potřebných zdravotních služeb pro cílové skupiny.

KA2: Ověření nástrojů v praxi

Cílem aktivity je na vybraném vzorku cílové skupiny u partnerských poskytovatelů zdravotních služeb ověřit nastavení metodických nástrojů a procesů pro standardizaci a hodnocení kvality zdravotních služeb v definovaných oblastech medicíny. Řešitelský tým a metodický tým ve spolupráci se svými externími spolupracovníky v partnerských zdravotnických zařízeních: poskytne cílové skupině inovovanou a nově standardizovanou zdravotní službu a změří dopad užití nových nástrojů na bezpečnost, homogenitu a kvalitu poskytnuté péče.

KA3: Implementační strategie a přenesení výstupů do praxe

Hlavním cílem KA3 je vytvořit, provést, vyhodnotit a ověřit implementační strategie k integraci procesů zlepšování kvality zdravotní péče s OD pro rozhodování o zdravotních službách. Pilotní zavedení do praxe bude podpořeno návrhem adaptace úhradových mechanismů a integrací systému DRG-CZ tak, aby došlo k posunu směrem k poskytování kvalitních, bezpečných a standardizovaných služeb v prevenci, screeningu, diagnostice a léčbě, která umožní postupné zavedení nástrojů pro standardizaci a měření poskytované zdravotní péče do praxe poskytovatelů zdravotních služeb.

Po úspěšně ověřené implementaci bude 80 % úspěšně implementovaných OD (tedy 64) a IK (13) publikováno ve věstníku MZ ČR, a tím bude požadována jejich plošná implementace.

Výstupy projektu

  • Vytvoření pracovních postupů a technik pro cílenou tvorbu OD
  • Metodika pro tvorbu, aplikaci a vyhodnocení indikátorů kvality zdravotní péče
  • Metodika měření dopadu zavedení standardizovaných procesů a postupů
  • 80 nových přesně cílených OD
  • 16 sad IK pro bezpečnost pacientů
  • Webová platforma pro užívání výstupů projektu (v rámci webu https://nikez.mzcr.cz)
  • Odborná školení realizačního týmu
  • Pilotní test OD v klinické praxi na cca 400 osobách
  • 1 ks manuál integrující zvýšení kvality ZP
  • 1 ks návrh adaptací úhradových mechanismů
  • Třídenní konference pro 100 osob
  • Dvoudenní konference pro 400–500 osob
  • 2 půldenní edukační workshopy dohromady pro 40 osob
  • Zveřejnění OD a IK ve věstníku MZ ČR