Časný záchyt a prevence zdravotních komplikací u předčasně narozených dětí

Předmětem projektu je časný záchyt a snížení zdravotních rizik u předčasně narozených dětí (PND), a to malnutrice a bronchopulmonální dysplazie v novorozeneckém období a vývojové psychopatologie ve věku 5 let. Předloženými postupy a časnou intervencí dojde k minimalizaci negativních dopadů na celkový vývoj dítěte a rodinu PND. Součástí projektu je navrhnout způsob zavedení konkrétních postupů do běžné klinické praxe.


 Evropský sociální fond – Operační program Zaměstnanost plus
 1. 3. 2024  —  28. 2. 2027
 34 052 218 Kč

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_005/0002020

Cíle projektu

Primárním cílem projektu je připravit, otestovat a zavést komplexní systém péče o předčasně narozené děti. Konkrétně se aktivity zaměří na zavedení standardizované protokolárně řízené nutrice u nezralých novorozenců v neonatologických centrech, zavedení domácí dálkově řízené monitorace a optimalizace kyslíkové terapie (oxygenoterapie) PND a časné odhalení a snížení výskytu, nebo tíže vývojové psychopatologie 5letých PND.

Klíčové aktivity

KA1: Organizace a metodika

Cílem této aktivity je metodicky připravit a organizačně zajistit realizaci dílčích částí pilotního projektu. Nejprve bude na základě mezinárodních zkušeností, poznatků a diskusí s odbornými společnosti a odbornými konzultanty upřesněn design časného záchytu. Dále dojde k sestavení plánu realizace odborné části pilotního projektu, nasmlouvání zdravotnických zařízení, ve kterých budou piloty probíhat, zajištění odborného personálu pro realizaci pilotu a jeho zaškolení. Bude zajištěno potřebné materiální a přístrojové vybavení a zázemí.

KA2: Protokolárně řízená nutrice u nezralých novorozenců

Cílem klíčové aktivity je otestovat proces řízené nutrice nezralých novorozenců. V rámci zapojeného zdravotnického zařízení bude dítě vyšetřeno podle nastavené metodiky. Údaje budou zaneseny do vhodného softwarového systému pro řízenou nutrici nezralých novorozenců, který je porovná s mezinárodním doporučením, vyhodnotí a upozorní na odchylky. Následně navrhne individuální výživový plán pro konkrétní dítě, který se bude aktualizovat dle nastavené metodiky. Výživa je většinou kombinací parenterálního a enterálního způsobu podání. V případě enterální se preferuje mateřské mléko, které však může mít různé složení. To je potřeba změřit, aby mohla být provedena cílená fortifikace. K tomu se využívá analyzátor mateřského mléka, který je nezbytný pro individuální nastavení výživy. Pro ověření zavedené řízené výživy se provádí antropometrická měření. Celkem je provedeno 6 měření, včetně výstupního vyšetření v 37. gestačním týdnu. Po 37. týdnu je dítě propuštěno z nemocniční péče a převedeno do ambulance vývojové péče.

KA3: Domácí řízená monitorace a optimalizace kyslíkové terapie (oxygenoterapie)

Cílem aktivity je ověřit možnost fungování a organizace dálkové řízené domácí oxygenoterapie a její optimalizace u cílové skupiny. Součástí aktivity bude kontrola a vyhodnocení efektu monitorace a optimalizace oxygenoterapie u PND v pilotním testování. V rámci zapojeného neonatologického centra bude nezralé dítě monitorováno a ve 36. týdnu postmenstruačního stáří bude vyšetřeno na přítomnost bronchopulmonální dysplazie a bude určena její závažnost. Potvrzením oxygenační poruchy bude dítě zařazeno do pilotu a nastaveno na domácí monitoraci dýchání a propuštěno do domácího prostředí. Díky specializovaným oxymetrům bude možné dítěti zajistit přesnou dlouhodobou, na dálku řízenou monitoraci v domácím prostředí a interaktivně optimalizovat kyslíkovou léčbu.

KA4: Časné odhalení vývojové psychopatologie předčasně narozených dětí v 5 letech

Hlavním cílem aktivity je ověřit možnost fungování a organizaci časného odhalení vývojové psychopatologie u definované cílové skupiny dětí. Součástí projektu je získat reprezentativní data pro další analýzy u všech zapojených 5letých dětí, které splní vstupní kritéria. V rámci centra proběhne vyšetření u pediatra, logopeda, plicního lékaře, psychologa nebo dětského psychiatra a fyzioterapeuta/ergoterapeuta. Výsledkem bude konkrétní standardizované doporučení pro pacienta a jeho rodinu a pediatra dítěte.

KA5: Vyhodnocení a metodická doporučení

Cílem aktivity je vyhodnotit nasbíraná strukturovaná data z dílčích oblastí, navrhnout případné korekce metodických postupů, analyticky zpracovat a vyhodnotit nasbíraná data. Dojde k nastavení postupů k zavedení screeningu předčasně narozených dětí v rámci zapojených pediatrických centrech, které pečují o nedonošené děti na národní úrovni. Součástí aktivity bude evaluace projektu, v rámci které dojde k hodnocení účelnosti realizace pilotního projektu.

Výstupy projektu

  • Metodika realizace pilotního projektu standardizované protokolárně řízená nutrice u nezralých novorozenců v neonatologických centrech
  • Metodika realizace pilotního projektu pro zavedení domácí řízené monitorace a optimalizace oxygenoterapie
  • Metodika realizace pilotního projektu pro záchyt a snížení výskytu, nebo tíže vývojové psychopatologie předčasně narozených dětí ve věku 5 let
  • Analytická zpráva pilotního projektu standardizované protokolárně řízené nutrice u nezralých novorozenců v neonatologických centrech
  • Analytická zpráva projektu zavedení domácí řízené monitorace a optimalizace oxygenoterapie
  • Analytická zpráva pilotního projektu časného záchytu vývojové psychopatologie PND ve věku 5 let
  • Implementační manuál standardizované protokolárně řízené nutrice u nezralých novorozenců v neonatologických centrech
  • Implementační manuál zavedení domácí řízení monitorace a optimalizace oxygenoterapie
  • Implementační manuál časného záchytu vývojové psychopatologie PND ve věku 5 let
  • Evaluační zpráva vstupní, průběžná a závěrečná