Aktuality
Rodička a novorozenec 2016–2021
Zdrojem informací jsou data z Národního registru reprodukčního zdraví, modulu Rodička a modulu Novorozenec, a data přebíraná z Českého statistického úřadu. Obsahem publikace jsou informace o zdravotním stavu matky a novorozence. Publikace je rozdělena do dvou samostatných částí: Zpráva o rodičce a Zpráva o novorozenci. Tato publikace navazuje na původní dvě publikace: Zpráva o rodičce za roky 1994–1996 a Zpráva o novorozenci za roky 1994–1996 a standardně obsahuje vedle vývojových řad data z příslušného roku. Není-li uvedeno jinak, jedná se v publikaci vždy o data z Národního registru reprodukčního zdraví.
Potraty 2021
Publikace Potraty 2021 vydávána Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR), patří do edice Zdravotnická statistika a je shrnutím dostupných údajů o potratech v posledním roce. K dispozici jsou publikace s daty od roku 1960. Tato publikace vychází z informací Národního registru reprodukčního zdraví, modulu potratů, zřízeného v roce 2004. Tento Národní registr navazuje na Informační systém Potraty provozovaný v ÚZIS ČR od roku 1960. Vstupním formulářem pro informace o potratech je tiskopis Žádost o umělé přerušení těhotenství (UPT), hlášení potratu a mimoděložního těhotenství a doplňkově pro údaje o lékařem řízené antikoncepci také výkaz z Programu statistických zjišťování Ministerstva zdravotnictví – A (MZ) 1-01 Roční výkaz o činnosti zdravotnického zařízení pro obor gynekologie.
Organizační a projektový pracovník
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vypisuje výběrové řízení na pozici organizační a projektový pracovník projektu KOMODOR.
Nabídka zaměstnání: metodik projektu KOMODOR
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vypisuje výběrové řízení na pozici metodika projektu KOMODOR.
Nabídka zaměstnání: asistent/asistentka
Pro IT odbor hledáme kolegu/kolegyni na pozici asistent – samostatný referent. Hlavní náplní práce bude administrativní činnost v IT odboru, tj. práce se spisovou službou, obsluha datové schránky, emailová a telefonická komunikace, administrativa cestovních příkazů, vedení příslušných administrativních IT agend odboru a aktivní spolupráce s ostatními odděleními.
Nabídka zaměstnání: správce/správkyně ICT – junior
Pro IT oddělení systémové administrace hledáme kolegy/kolegyně na pozici správce IT, který má chuť nám pomoci se základní IT správou a agendou související s provozem IT oddělení systémové administrace. Hlavní náplní práce bude správa IT, tj. instalace a konfigurace běžného hardwaru (notebooky), softwaru (Windows, aplikační software), hardwarové zásahy (notebooky, desktopy, tiskárny), podpora uživatelů a administrace souvisejících systémů a služeb, dále vedení příslušných administrativních IT agend oddělení, evidence požadavků a aktivní spolupráce s ostatními odděleními.
Nabídka zaměstnání: informační specialista projektu KOMODOR
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vypisuje výběrové řízení na pozici informačního specialisty projektu KOMODOR
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a další odborníci se shodují, že je třeba společně pracovat na tvorbě standardů pro sběr a hodnocení dat pro zvyšování kvality screeningu novorozenců. Nejen u onkologického, ale i u novorozeneckého screeningu je zařazení nových nemocí do screeningu velkým tématem. Druhou část reportáže z 5. konference PREVON přinesl magazín Medical Tribune.
Přístrojové vybavení zdravotnických zařízení ČR v roce 2021
Tato zpráva podává informace o stavu vybraného přístrojového vybavení zdravotnických zařízení dle ročního výkazu T (MZ) 1-01 (dále jen T1). Výkaz se zaměřuje převážně na sledování zdravotnického přístrojového vybavení využívajícího ionizující záření a vybranou nákladnou zdravotnickou techniku. K 31. 12. 2021 došlo v souvislosti se výšením návratnosti výkazů ke zvýšení počtu vykázaných sonografů o 695 přístrojů (11 %) na 7 260, zubních RTG o 200 přístrojů (2,5 %) na 8 220 a laserů o 101 (7,4 %) na 1 462 přístrojů. Dále vzrostl počet vykázaných hemodialyzačních přístrojů o 140 (5,7 %) na 2 598, přístrojů pro magnetickou rezonanci o 6 (5,1 %) na 124 MR tomografů a hyperbarických komor o 4 na 16 komor. Úbytek byl zaznamenán u scintilačních gama kamer o 3 na 115 přístrojů a terapeutických RTG o 3 na 56 přístrojů. Návratnost výkazu T1 vzrostla za rok 2021 na 81 %. Výkaz odevzdalo 383 poskytovatelů lůžkové zdravotní péče (97 %) z 396 zpravodajských jednotek (ZJ) a 11 608 poskytovatelů ambulantní zdravotní péče (80 %) z 14 470 ZJ.
Asistovaná reprodukce v České republice 2020
Ročenka Národního registru reprodukčního zdraví – Asistované reprodukce (NRAR) 2020 přináší setříděné a komentova¬né údaje o léčbě asistovanou reprodukcí v ČR podle údajů evidovaných v NRAR. Cílem Ročenky NRAR je poskytnout údaje 1. o zásadách sběru dat a jejich hodnocení v NRAR, 2. o absolutních číslech, tedy počtu pracovišť poskytujících léčbu metodami asistované reprodukce a počtu léčebných cyklů prováděných metodami asistované reprodukce (cyklů IVF a cyklů z IVF odvozených), 3. o relativních parametrech, tedy o úspěšnosti léčebných metod.
Ekonomické výsledky nemocnic 2021
Tato publikace je zaměřena na nemocnice akutní péče, tj. fakultní nemocnice a nemocnice běžného typu (bez nemocnic následné péče). Příslušný statistický výkaz vyplňují nemocnice bez ohledu na zřizovatele, formu hospodaření, typ a velikost. Prezentovaná data vycházejí ze statistického výkazu E (MZ) 6-02, který je zaměřen na ekonomiku poskytovatelů zdravotních služeb. Od roku 2016 patří do okruhu zpravodajských jednotek pouze poskytovatelé lůžkové péče bez lázeňských léčeben.
Certifikovaný kurz NOR
Vážení uživatelé Národního onkologického registru, ve dnech 27.–29.3. 2023 proběhne v Praze certifikovaný kurz Národní onkologický registr (NOR), sběr a validace dat. Jeho cílem je poskytnout účastníkům vědomosti a dovednosti, které jsou potřebné pro sběr dat, zlepšit využití nastavených kontrolních vazeb a omezit chybovost při hlášení dat do NOR.
Zlepšení iktové péče pomocí globálního registru
Poprvé v historii bude Česká republika hlavním koordinátorem výzkumu financovaného z programu Evropské unie HORIZON EUROPE. O realizaci evropského projektu RES-Q+ Komplexní řešení pro zlepšení zdravotní péče pomocí globálního registru kvality iktové péče se postará konsorcium 21 špičkových institucí Evropy, které bude koordinovat Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR). Vedoucím projektu je výzkumník a neurolog prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., který je zároveň i vedoucí Cerebrovaskulárního výzkumného programu v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Do boje proti cévní mozkové příhodě v Evropě nasadí tým umělou inteligenci, s cílem zajistit dostupné znalosti špičkových specialistů pro pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP) i pro ordinace praktických lékařů.
Čerpání zdravotní péče cizinci 2021
V roce 2021 čerpalo zdravotní služby 148,5 tisíc cizinců u 201 poskytovatelů lůžkové péče v ČR, s celkovými náklady v hodnotě 1 167,4 mil. Kč. Z tohoto počtu 67,0 tisíc ošetřených cizinců (45 %) pocházelo ze zemí Evropské unie. Nejčastěji byli ošetřeni pacienti ze Slovenska (25 %), Ukrajiny (19 %), Ruska (6 %), Vietnamu (6 %) a Německa (5 %). Největší objem plateb za ošetření byl cizinci hrazen prostřednictvím zahraničního zdravotního pojištění (41 %), v hotovosti (26 %) nebo ze smluvního pojištění v ČR (24 %). Ke konci sledovaného období činily pohledávky za neuhrazenou zdravotní péči o cizince po lhůtě splatnosti 65,8 mil. Kč (6 %).
Lékárenská péče 2021
Lékárenskou péči zajišťovalo (podle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb k 31. 12. 2021) 2 735 lékáren včetně samostatně uvedených odloučených oddělení výdeje léčiv (OOVL) a 218 výdejen zdravotnických prostředků. Na 1 lékárnu v roce 2021 připadalo v průměru 4 219 obyvatel (bez OOVL). Zařízení za loňský rok přijala přes 75,1 mil. receptů a téměř 4,0 mil. poukazů na zdravotnické prostředky, tj. 7,14 receptů a 0,37 poukazu na 1 obyvatele ČR. Každý obyvatel v průměru zaplatil v lékárně na doplatcích k receptům a poukazům spolu s volným prodejem léčivých přípravků a zdravotnických prostředků 1 800 Kč, z toho v průměru 862 Kč za doplatky. Celková částka za doplatky léků činila 8,629 mld. Kč, následně byla zdravotními pojišťovnami vybraným skupinám pacientů vrácena z doplatků částka 966,1 mil. Kč. Celkové tržby lékáren a výdejen zdravotnických prostředků za léčivé přípravky a zdravotnické prostředky činily 105,749 mld. Kč.
Konference KlasifiKon 2022 – reportáž a prezentace
Ve dnech 12.–13. října proběhl již VII. ročník konference KlasifiKon, která se zabývá použitím klasifikačních a terminologických systémů v českém zdravotnictví a která je pořádána Ústavem zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR). Také tento ročník byl pořádán v rámci projektu Národní centrum pro medicínské nomenklatury a klasifikace. Cílem projektu je zajistit efektivní spolupráci jednotlivých aktérů a institucí ve zdravotnictví prostřednictvím sémantických standardů zajišťujících jednoznačnou interpretaci sdílených informací.
Nová podoba webu onemocneni-aktualne.mzcr.cz a datových sad
Ve středu 30. listopadu 2022 dojde k nasazení nové verze portálu Onemocnění aktuálně – COVID‑19: Přehled aktuální situace v ČR. Tato verze má modernější vzhled, je přehlednější a uživatelsky přívětivější.
Změny v NRRZ – modul Potraty
Vážení uživatelé, rádi bychom Vás informovali o změnách v Národním registru reprodukčního zdraví – Potraty. Níže uvedené změny budou platné pro hlášení potratu od 1. 1. 2023. Datové rozhraní je zveřejněno na webových stránkách Dasty ČR https://www.dastacr.cz/dasta/hypertext/WWBOL.htm.
Změny v NRRZ – modul Asistovaná reprodukce
Vážení uživatelé, rádi bychom Vás informovali o změnách v Národním registru reprodukčního zdraví – modul Asistovaná reprodukce. Níže uvedené změny budou platné pro hlášení potratu od 1. 1. 2023. Datové rozhraní je zveřejněno na webových stránkách Dasta ČR https://www.dastacr.cz/dasta/hypertext/WWBOL.htm.
Spuštěna česká verze e-learningového kurzu k Mezinárodní klasifikaci funkčních schopností, disability a zdraví
Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví (MKF) poskytuje rámec pro úplný popis individuálního profilu funkčních schopností osob se zdravotním postižením a umožňuje širší pohled na zdravotní problém, který doplňuje obraz stavu definovaný pomocí diagnózy. Pomáhá lépe porozumět specifickým potřebám osob s funkční indispozicí a sledovat dopady zdravotních intervencí. Stanovuje společný jazyk napříč spolupracujícími obory a usnadňuje komunikaci, otevírá příležitosti ke spolupráci a zvyšuje efektivitu poskytovaných zdravotních služeb. Jako mezinárodní standard pro sběr dat o disabilitě přispívá ke zvýšení kvality dat a umožňuje jejich mezinárodní srovnání.
Konference NZIS Open 12/2022
Ve středu 7. prosince 2022 proběhne v Praze další konference NZIS Open, která poskytne příležitost diskutovat o zkušenostech, plánech a výstupech, které jsou spojeny s otevíráním zdravotnických dat. Na této konferenci bude po vzoru předchozích ročníků opět věnován prostor široké komunitě, která se věnuje zpracování, analýze a vizualizacím otevřených dat ve zdravotnictví.
Zaměřeno na prevenci: odborná konference PREVON se v Praze konala již popáté
Národní screeningové centrum ÚZIS ČR uspořádalo ve dnech 4. a 5. října 2022 již pátý ročník konference PREVON. Mezi tématy setkání věnovaného prevenci vážných onemocnění a screeningovým programům byla například role praktických lékařů, zvýšení účasti občanů i zavádění nových screeningových programů. První část podrobné reportáže přinesl magazín Medical Tribune.
Zdravotnictví ČR: Personální kapacity a odměňování 2021
oučástí Národního zdravotnického informačního systému jsou i data z Programu statistických zjišťování sbíraná podle zákona o státní statistické službě. V rámci statistických zjišťování MZ jsou sbírány informace od poskytovatelů zdravotních služeb o počtu pracovníků a jejich odměňování. Program statistických zjišťování na rok 2021 byl zveřejněn formou vyhlášky č. 466/2020 Sb. ze dne 9. listopadu 2020, v částce 191. V Příloze 2 této vyhlášky je obsažen seznam statistických zjišťování prováděných ministerstvy. Tento dokument představuje údaje o personálních kapacitách v českém zdravotnictví za rok 2021 a dále podává přehled o mzdách a platech za rok 2021.
Psychiatrická péče 2021
Ročenku psychiatrické péče vytváří ÚZIS ČR v rámci projektu Datová a analytická základna moderního systému péče o duševní zdraví v ČR. Hlavním zdrojem dat je Národní registr hrazených zdravotních služeb (NRHZS). NRHZS shromažďuje data vykázaná všemi cca 30 000 poskytovateli zdravotních služeb zdravotním pojišťovnám. Podklad pro počty pracovníků v psychiatrických ambulancích poskytly informace z výkazu A (MZ) 1-01 Roční výkaz o činnosti poskytovatele zdravotních služeb, obor psychiatrie.
Lázeňská péče 2021
Publikace Lázeňská péče 2020 patří do řady Zdravotnická statistika, kterou vydává ÚZIS ČR od roku 1962. K dispozici jsou publikace s daty od roku 1962. Zdrojem informací je výkaz o lázeňské péči, vyplňovaný lázeňskými zařízeními. Data jsou vztažena na dospělé, dorost a děti. Jsou členěna na tuzemce a cizince a podle způsobu úhrady. Publikace obsahuje počty přijatých pacientů a ošetřovacích dnů podle výše uvedených skupin a skupin diagnóz.
Hospitalizovaní v nemocnicích ČR 2019
Publikace „Hospitalizovaní v nemocnicích ČR“ patří do řady „Zdravotnická statistika“ a prezentuje data za hospitalizované pacienty v ČR na všech odděleních nemocnic, a to včetně nemocnic fakultních i nemocnic následné péče. Zdroj dat pro tuto publikaci představuje Národní registr hospitalizovaných (NRHOSP), který navazuje na informační systém Hospitalizace provozovaný od roku 1960. Vstupním formulářem je Hlášení hospitalizace. Vyplňování a zpracování hlášení se řídí metodikou Národního zdravotnického informačního systému (NZIS).
Předávání údajů do Národního onkologického registru výhradně elektronickou formou
Vážení uživatelé Národního onkologického registru, od 1. 1. 2019, kdy vstoupila v platnost nová metodika předávání údajů do Národního onkologického registru (NOR), bylo po přechodnou dobu během let 2019 a 2020 tolerováno předávání údajů též v listinné podobě. Dovolujeme si Vás upozornit, že předávání údajů poskytovateli zdravotních služeb (PZS) do NOR je plně v souladu s platnou legislativou1 možné již výhradně elektronickou formu a listinné hlášenky již nebudou nadále akceptovány.
Nová metodika sběru dat NOR – informace pro PZS oborů patologie a cytologie
Od 1. 1. 2019 je v platnosti nová metodika předávání údajů do NOR, která se týká novotvarů nově diagnostikovaných od 1. 1. 2019. Pracoviště oborů patologie / cytologie nevyplňují žádné samostatné hlášení, ale pouze předávají do NOR kopii výsledku bioptického či cytologického nálezu.
Nová metodika sběru dat NOR – informace pro poskytovatele zdravotních služeb
Od 1. 1. 2019 je v platnosti nová metodika předávání údajů do NOR, která se týká novotvarů nově diagnostikovaných od 1. 1. 2019. Rozsah předávaných informací byl výrazně redukován na nezbytně nutné údaje (viz vzorový formulář) a předávání údajů do NOR je postupně převáděno na výhradně elektronickou formu.